gototopgototop
Ministry of Foreign Affairs Ministry Minister
PDF Print E-mail
Minister of Foreign Affairs Ivica Dacic
+ larger fontnormal font- Smaller font

Ivica DacicIvica Dacic, First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs

Born in 1966, Prizren. He received his BA degree from the School of Political Science, University of Belgrade.

He served on the Delegation of the National Assembly of the Republic of Serbia to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. He chaired his party's Parliamentary Group in the National Assembly of the Republic of Serbia and in the Assembly of the Federal Republic of Yugoslavia. From 1992 to 2004 he was delegate in the Chamber of Citizens of the Federal Assembly of the Federal Republic of Yugoslavia. Deputy of the National Assembly of the Republic of Serbia, 2004 to present.

He was appointed Minister of Information in the so-called transitional Government of the Republic of Serbia, October 2000 - January 2001. He became the Leader of the Socialist Party of Serbia in December 2006. He was the President of the Basketball Club Partizan Belgrade and Vice President of the Yugoslav Olympic Committee.

First Deputy Prime Minister and Minister of Interior, July 2008 - July 2012. He was Prime Minister and Minister of Interior, July 2012 - April 2014.

On 27 April 2014, he was appointed First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.

Recipient of The Best European award in 2009.

Speaks English and Russian.

Married, two children.