gototopgototop
Ministry of Foreign Affairs Ministry Officials Assistant Ministers
Monday, 23 March 2015. PDF Print E-mail
Assistant Minister (Sector for Security Policy)
+ larger fontnormal font- Smaller font




 Ambassador Branimir FILIPOVIĆ, LL.M

 
                   E-mail: 
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

branko filipovic

BIOGRAPHY

Professional experience:
  • March 2015
    Acting Assistant Minister for Security Policy
  • September 2013 – February 2015
    Head, CSDP and Security Challenges Department, Sector for Security Policy, Ministry of   Foreign Affairs
  • 2009-2013
    Minister Counsellor, Deputy Head of Mission, Embassy of the Republic of Serbia, United  Kingdom 
  • 2008-May 2009
    Minister Counsellor for Political and Economic Affairs, Chargé d'Affaires a.i., Embassy of the Republic of Serbia, Canada
  • 2007 – February 2008
    Acting Director, Directorate for Europe (regional), MFA
  • 2005-2007
    Deputy Director, Directorate for Europe (regional), Ministry of Foreign Affairs of Serbia and Montenegro, later Ministry of Foreign Affairs of Serbia
  • 2001-2005
    Counsellor (Political), Embassy of the Federal Republic of Yugoslavia (later Serbia and Montenegro), United Kingdom
  • 2000-2001
    Secretary, Foreign Affairs Committee, Chamber of the Republics, Federal Assembly of the  Federal Republic of Yugoslavia
    Secretary of the Yugoslav Group of the Inter-Parliamentary Union; Foreign Policy Advisor to the President of the Chamber of Republics;
  • 1993-2000
    Assistant Secretary, Chamber of Republics, Federal Assembly of the Federal Republic of Yugoslavia, Secretary of the Yugoslav Group of the Inter-Parliamentary Union from 1997; 
  • 1988-1992
    Intern, Expert Associate, Advisor, Chamber of Republics and Provinces, Assembly of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia;

Other professional activities:

  • October 2014 – March 2015
    Acting Chairman, Negotiating Group for Chapter 31 – Foreign, Security and Defence Policy, Coordination Body for  the EU Accession Process
  • 2013 – October 2014
    Secretary, Negotiating Group for Chapter 31 – Foreign, Security and Defence Policy, Coordination Body for the EU Accession Process 
  • 2014
    Member of the Political Council for implementation of  UNSC Resolution 1325;
  • 2014
    Lecturer on Foreign, Security and Defence Policy, Diplomatic Academy, Ministry of Foreign Affairs; 
  • 1992–2001
    Member of parliamentary delegations as well as the member of the Association of Secretaries General of Parliaments (in the framework of IPU Conferences)


Education: 

  • 2010
    Completed Master of Legal Science Degree (Magna Cum Laude) at the Law School, University of Belgrade, thesis: "Devolution in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland"
  • 1986
    Graduated from Law School at the University of Belgrade (International Law Department)
  • Completed primary and secondary education in Belgrade. 

Scientific and Research Papers:

  • From 1995 – 2000
    Other articles on legislation, constitutional law and the political system
  • 1996
    „Election Law and Local Government in the Federal Republic of Yugoslavia", Savremena praksa, Belgrade
  • 1994
    „Parliamentary Immunity in the European Parliament", Strani pravni život, Institute of Comparative Law, Belgrade
  • 1993
    „Parliamentary Immunity in the European Union Countries", Strani pravni život, Institute of Comparative Law, Belgrade


Languages:

  • English
  •  Working knowledge of French