Стефановић: Партнерство са Кином подигнуто на највиши ниво

09. мај 2024.
Амбасадорка Републике Србије у Народној Републици Кини Маја Стефановић каже да је током "историјске посете" кинеског председника Си Ђинпинга Београду свеобухватно стратешко партнерство Србије и Кине продубљено и подигнуто на највиши ниво односа две земље који подразумевају пуну подршку по питањима од суштинског националног интереса за обе земље.

Стефановић за „Косово онлајн“ каже да је посета председника Си Ђинпинга Србији заиста посета од историјског значаја за Србију и подсећа да је то друга посета након 2016. године, а прва посета кинеског председника у последњих пет година земљама Европе након пандемије Ковида.

Наводи да је посета означила континуитет пријатељства две земље којима доприноси пријатељски однос два председника - Си Ђинпинга и Александра Вучића, али и континуитет интензивног дијалога на политичком нивоу.

У том смислу, подсећа да је председник Србије Александар Вучић прошлог октобра учествовао на Форуму „Појас и пут“ у Пекингу.

"Током разговора потврђена је изузетна политичка сарадња између две земље која представља основ за унапређење свих односа у свим областима. Током посете потписана је и заједничка изјава којом су односи додатно унапређени, односно свеобухватно стратешко партнерство које је успостављено 2016. године сада је продубљено и подигнуто уз успостављање заједнице Србије и Кине за заједничку будућност у новој ери", казала је.

Појашњава да је реч о највишем нивоу односа између две земље и додаје да то успостављање заједнице представља успостављање таквог типа односа Кине први пут са једном земљом у Европи.

"Реч је о пуној подршци у питањима од суштинског националног интереса за обе земље. Ми можемо да се похвалимо, све ово време да нам Кина пружа подршку када је реч о питању Косова и Метохије, а и Србија пружа пуну подршку принципу једне Кине", наводи.

Амбасадорка Стефановић истиче да су поруке које су послате током посете кинеског председника Београду изузетно снажне.Наводи да су током разговора размењена мишљења о стању и перспективи билатералних односа, као и да је изражена обострана спремност за даље јачање сарадње у свим областима.Како указује, о томе сведочи и потписивање укупно 29 споразума, укључујући и заједничку изјаву, које покривају све области међусобне сарадње - од економије, правосуђа, науке, просвете, културе и других области.

"Фокус је био на економској сарадњи која посебно у последњих 10 година бележи изузетан развој, Србија је земља са највећим бројем пројеката са Кином, посебно у области инфраструктуре и саобраћаја. Сада смо ту сарадњу додатно ојачали разговорима и плановима за нове пројекте у новим областима, те се тако очекују и нови пројекти у области иновација и високе технологије", наводи амбасадорка.

Значајан замајац економској сарадњи, како додаје, даће Споразум о слободној трговини који ће ступити на снагу 1. јула, а који је потписан у октобру прошле године у Пекингу и за који се очекује да ће утицати значајно на појачање српског извоза у Кину, али и смањење дефицита са којим се суочава не само Србија у трговинској сарадњи са Кином, него и готово све друге земље света.

У том смислу, каже Стефановић, посебно је значајно одобравање извоза српских пољопривредних производа у Кину.

Прецизира да су овога пута потписани протоколи о извозу боровнице, сувих шљива и што је за Србију врло значајно, укинута је забрана на извоз пилетине у Кину.

На питање колико Србији на међународној сцени значи подршка Кине по питању територијалног интегритета и суверенитета, али и по другим питањима у Уједињеним нацијама, амбасадорка Стефановић каже да је од изузетног значаја.

"Од изузетног је значаја, јер је реч о земљи која је једна од главних сила на глобалном плану, стална чланица Савета безбедности УН и земља која је сада, посебно последњих година, позната по великом броју иницијатива које су покренуте, а које за циљ имају јачање глобалног управљања и сарадње на међународном плану. Кина се, као и Србија, залаже за мултилатерализам и за јачање улоге малих земаља, тако да је кинеска подршка, не само Србији, већ великом броју малих земаља, од суштинског значаја - да се њихов глас, управо у УН, боље чује", навела је Стефановић.

Што се тиче кинеских иницијатива, Стефановић издваја иницијативу „Појас и пут“ која је од иницијативе првенствено економског карактера израсла у једну свеобухватну иницијативу, а у којој Србија учествује од 2013. године, односно од њеног иницирања.

Стефановић указује да је управо та иницијатива донела велике бенефите Србији управо у области економске сарадње и инвестиција, јер је Кина у последње три године највећи инвеститор у Србији, односно највећи прилив директних страних инвестиција је дошао управо из Кине.

Додаје да су и кинеске компаније које су инвеститори у Србији, последњих година највећи извозници из Србије.

"Са тим инвестицијама очуван је велики број радних места што мислим да довољно говори о утицају на економски развој земље. Поред иницијативе „Појас и пут“, последњих година је председник Си Ђинпинг иницирао и иницијативу за глобални развој, за глобалну безбедност и цивилизацију и све те иницијативе управо доприносе развоју сарадње на мултилатералном плану и бољем повезивању земаља", наводи.

Говорећи о извештавању кинеских медија о посети Си Ђинпинга Србији, амбасадорка каже да су поклонили велику пажњу посети и односима и то на афирмативни начин.

Пажња медија, како додаје, била је не само током саме посете, већ и у данима који су претходили посети.

"Објављена је чак и порука председника Сија радницима у смедеревској Железари, били су бројни интервјуи и наших званичника, међу којима су изузетну популарност имали интервјуи председника Александра Вучића, чији је последњи интервју, по последњим подацима од пре неколико дана, погледало више од 300 милиона људи, тако да је заиста велика пажња посвећена самој посети и односима Србије и Кине у врло афирмативном тону", каже Стефановић. 

Током посете, како додаје, не само у званичним кинеским медијима, већ и на друштвеним мрежама, то је била једна од главних вести.Амбасадорка Стефановић наводи да о медијској сарадњи која је изузетно значајна сведочи и то да је кинеска медијска група која представља заједницу медијски најзначајнијих кинеских новинских агенција и других медијских група, потписала велики број споразума како са Министарством информисања, тако и са осталим институцијама у Србији.

То само сведочи, како наводи амбасадорка, о даљем интензивирању сарадње и у тој области.