Stokholm: U Ambasadi Republike Srbije uručeno odlikovanje Dini i Jovanu Rajsu

29. mar 2022.
U Ambasadi Republike Srbije u Stokholmu upriličena je ceremonija uručenja „Ordena srpske zastave trećeg stepena“ Dini i Jovanu Rajsu, koji su im dodeljeni Ukazom predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića „za naročite zasluge u očuvanju kulture sećanja na Holokaust“.

Prijemu u Ambasadi su, pored članova porodice Rajs, prisustvovali i njihovi prijatelji, kao što su Anja Jan Gunter koja je nadležna za Srbiju u Direkciji za EU Ministarstva inostranih poslova Švedske, Gudrun Graf, austrijska ambasadorka u Švedskoj i celokupan kolektiv Ambasade.

Ambasador Momčilović je istakao da su odlikovanja „Ordeni srpske zastave trećeg stepena“ dodeljeni Dini i Jovanu Rajsu, kao srpskim Jevrejima i poznatim intelektualcima u Švedskoj, koji, u kontinuitetu, svojim aktivnostima doprinose očuvanju kulture sećanja na Holokaust i borbi protiv antisemitizma.

Momčilović je ukazao da je bračni par Rajs, poreklom iz Zrenjanina i Rume, preživeo strahote Drugog svetskog rata na prostorima bivše Jugoslavije, boraveći u više koncentracionih logora.

Naglasio je da će, zahvaljujući Dini i Jovanu Rajsu, njihovim književnim delima i svedočenjima o ličnim iskustvima iz perioda Drugog svetskog rata na tlu bivše Jugoslavije, posebno u Novom Sadu i Beogradu (na Starom Sajmištu, gde su Jovanu Rajsu pobijeni najbliži srodnici), kod današnjih i budućih generacija biti odnegovana sećanja o stradanjima Jevreja, Srba i Roma, ali i o značajnoj pomoći koje su srpske porodice tog vremena pružale Jevrejima kako bi se sačuvali njihovi životi.

Predstavnica švedskog Ministarstva inostranih poslova Anja Jan Gunter je istakla da je imala čast da upozna bračni par Rajs tokom svog ranijeg angažmana u obeležavanju komemorativne godišnjice Raula Valenberga (švedskog diplomate koji je spasavao Jevreje u Mađarskoj u periodu Drugog svetskog rata) 2012. godine, apostrofirajući da oni predstavljaju „istinske i višeznačne heroje, kako za Švedsku, tako i za Srbiju.

Dina i Jovan Rajs su, u izuzetno dirljivom tonu, izrazili zahvalnost za dodelu odlikovanja „Ordena srpske zastave trećeg stepena“, ali i za zasluge srpskog naroda, čiji su se pripadnici tokom Drugog svetskog rata nesebično žrtvovali spasavajući Jevreje.

Jovan Rajs je istakao da je preživeo strahote Holokausta samo zahvaljujući požrtvovanosti bliskog rođaka, koji je bio srpskog porekla, te da duguje neizmernu zahvalnost srpskom narodu, sa kojim oseća posebnu prisnost. Potencirao je da Srbija nikada nije pokazivala antisemitizam, kao i da je srpski narod bio jedini u Evropi koji je štitio i spasavao svoje Jevreje za vreme Drugog svetskog rata.

Ukazao je da je duboko povezan sa Srbijom, iako je, nakon završetka medicinskih studija u Beogradu, odlučio da otputuje u Švedsku, kao i da će nastaviti sa dolascima, kako bi  u pojedinim srpskim školama ponovo imao istupanja o borbi protiv antisemitizma i sećanju na Holokaust.