Đurić: Zahvalnost Italiji na istrajnoj podršci evropskim integracijama Srbije

04. jul 2025.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić razgovarao je danas sa ambasadorom Republike Italije u Republici Srbiji Lukom Gorijem o evropskom putu naše zemlje i narednim koracima u realizaciji planiranih aktivnosti na bilateralnoj agendi.

Izrazivši zadovoljstvo zbog tradicionalno prijateljskih i stabilnih odnosa Srbije i Italije, čiju okosnicu čine strateško partnerstvo, intenzivna dinamika susreta na visokom i najvišem nivou, kao i razvijena ekonomsko-privredna saradnja, ministar Đurić ocenio je da su u proteklih godinu dana ostvareni zapaženi rezultati u oblastima od značaja za obe zemlje.
 
„Srbija je zainteresovana za nastavak plodotvornog političkog dijaloga sa prijateljskom Italijom kao zemljom sa suštinski važnom ulogom u evropskim i globalnim kretanjima“, kazao je šef srpske diplomatije, ponovivši zahvalnost na istrajnoj podršci koju nam ta zemlja pruža u procesu integracija u evropsku porodicu, naročito kroz svoje angažovanje u okviru grupe „Prijatelji zapadnog Balkana“.
 
U tom smislu, ponovio je da punopravno članstvo u Evropskoj uniji predstavlja strateško opredeljenje naše zemlje i podvukao čvrstu rešenost aktuelne Vlade Republike Srbije da, do kraja naredne godine, sprovede neophodne političke, ekonomske i zakonodavne reforme, i svojim ozbiljnim i odgovornim pristupom dokaže da zaslužuje ravnopravno mesto za evropskim stolom.
 
Kada je reč o situaciji u našoj južnoj pokrajini, Đurić je izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog polaganja kamena temeljca za dva mosta na reci Ibar, kao još jednog u nizu destabilizujućih i provokativnih poteza privremenih institucija samouprave u Prištini.
 
„Ovaj čin jasno potvrđuje da cilj Kurtijevog režima nije da navodno olakša slobodu kretanja, već da nastavi da zastrašuje srpski narod i stvara okruženje u kojem će primorati Srbe da u još većem broju napuštaju Kosovo i Metohiju“, ukazao je Đurić.
 
Kako je istakao, u takvim složenim i, po srpski narod izuzetno teškim okolnostima, uloga Misije KFOR kao garanta bezbednosti na teritoriji pokrajine od vitalnog je značaja za opstanak Srba na Kosovu i Metohiji. S tim u vezi, Đurić je preneo i posebnu zahvalnost za kontinuirani doprinos Italije bezbednosti i stabilnosti na KiM kroz aktivan angažman italijanskih vojnika u sastavu KFOR, kao i za zaštitu koju pružaju srpskom pravoslavnom manastiru Visoki Dečani kod Peći.