Starović: Doniramo vakcine iz humanitarnih razloga

24. avg 2021.
Republika Srbija donirala je afričkim zemljama vakcine protiv virusa korona vođena pre svega humanitarnim razlozima i njeni motivi su jasni i ispravni, tako da su licemerne optužbe iz Prištine da Beograd to radi u zamenu za nepriznavanje takozvanog „Kosova“, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović.

„Vođeni smo pre svega humanitarnim razlozima  i ružno je i licemerno kada stižu takve optužbe  iz Prištine, kada znamo da je Priština u prethodnim mesecima sprečava distribuciju vakcina na teritoriji KiM od strane naših zdravstvenih vlasti, da su upadali sa policijom u Dom zdravlja u Štrpcu, da su čak uništavali određene PCR testove  i vakcine koje smo mi isporučivali. Mislim da je to apsolutno nekorektno. Naši motivi su jasni  i ispravni“, rekao je Starović za „Juronjuz Srbija“.

Naglasio je da je druga stvar to što većina tih država afričkog kontinenta predstavljaju tradicionalne prijatelje Srbije i što je to svakako uticalo na činjenicu da se nisu odlučivali na taj potez da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost naše južne pokrajine.

„Sasvim sam siguran da je taj njihov stav zasnovan na principima  i nema veze s tim da li će sada dobiti neku vrstu humanitarne pomoći od Srbije ili ne“, naglasio je Starović.

Starović kaže da su zvaničnici afričkih zemalja zahvalni na donaciji i istakao da se ministar Selaković tokom posete državama afričkog kontinenta susreo sa četiri predsednika, kao i sa svojim afričkim kolegama, i navodi da to pokazuje jednu meru poštovanja koje te države iskazuju prema Srbiji i koliko visoko cene ovaj gest Srbije u vezi sa donacijama vakcina.

Dodao je da su prve vakcine donirane i Iranu i Tunisu i da se nekim državama upravo ovih dana isporučuju.

„Kada sve to saberemo bližimo se brojki od milion doza vakcina koje predstavljaju meru solidarnosti Srbije. To svakako nije malo“, kaže Starović.

Naglasio je da to što Srbija donira vakcine afričkim državama i na Bliskom Istoku ni na koji način ne ugrožava imunizaciju građana Srbije, i naveo da je program doniranja usklađen sa dinamikom nabavke vakcina i da vakcina ni u jednom momentu neće nedostajati.

Podsetio je da je Srbija državama regiona donirala više od 200.000 doza vakcina, da je 200.000 građana iz regiona dolazilo da prime u Srbiji besplatnu vakcinu i da je to onda brojka veća od 400.000, a da je Češkoj donirano 100.0000 doza cepiva.

Povodom situacije u Avganistanu, Starović je rekao da se Ministarstvu od momenta eskalacije krize u Avganistanu javilo troje državljana Srbije sa molbom da im pomognemo u evakuaciju.

„Svo troje naših državljana koji su se prijavili do sada je evakuisano, dvojica su se već vratila u Srbiju preko Uzbekistana. Milka Damjanović se trenutno nalazi u Kazahstanu i ima slobodu da nastavi svoj put bilo do neke evropske dražave ili ka Srbiji. Postoje indicije da ima još naših državljana u Avganistanu, ali nas oni do sada nisu kontaktirali. Radi se verovatno o ljudima koji imaju dvojno državljanstvo. Ukoliko se budu u narednim danima nama obratili, svakako da ćemo im pružiti pomoć na isti način kao i u slučaju evakuacije troje državljana Srbije“, kaže Starović.

Na pitanje šta znači za Srbiju potpisivanje izjave o mirnom napuštanju Avganistana i da li je bilo pritiska da Srbija to potpiše, Starović je rekao da se ne radi ni o kakvim pritiscima, nego o izjavi koju su pripremile SAD i ponudile svim svojim pratnerima u međunarodnoj zajednici.

„Mi smo tu izjavu primili, razmotrili i odlučili da joj se pridružimo. To je neka vrsta političke  deklaracije koja govori o potrebi jedne mirne tranzicije u Avganistanu, formiranju neke inkluzivne administracije, o potrebi da se omogući  evakuacija stranih državljana“, naveo je Starović.

Naglasio je da u toj izjavi nema ništa sporno, a povodom raznih spekulacija u javnosti, rekao je da niti su Amerikanci tražili od nas da primamo izbeglice iz Avganistana, niti smo se mi sami ponudili, kao što su to učinile neke države i teritorije.

Naveo je da Srbija ni na koji način nije bila deo intervencije u Avganistanu prethodnih 20 godina, niti deo vojnih ekspedicija, niti je imala civilno prisustvo u Avganistanu.  

„S druge strane, Srbija je i te kako pokazala visok nivo odgovornosti kada govorimo o migrantskim talasima koje smo imali u prethodnim godinama, pre svega u 2015. i 2016. i prepoznata je u međunarodnoj zajednici kao država koja je dala ogroman doprinos procesu upravljanja migracijama“, rekao je Starović i dodao da je kroz Srbiju na balkanskoj ruti prošlo više od milion ljudi, da su oni bili zbirnuti, a da nije bilo ugrožavanja bezbednosti naših građana.