Канбера: Посета представника удружења „Аустралијанци са Србима“ Амбасади

10. мар 2026.
Представници удружења „Аустралијанци са Србима“, које окупља потомке аустралијских ратних ветерана, који су се борили уз српску војску током Првог светског рата посетили су Амбасаду Србије у Канбери.

Током разговора размењена су мишљења о могућностима за даљу сарадњу удружења са Амбасадом Србије у Канбери, а у циљу неговања културе сећања и упознавања шире аустралијске и новозеландске јавности са улогом Србије у Првом светском рату, поднетим жртвама (процентуално највише у односу на број становника), али и подршком савезника, Аустралијанаца и Новозеланђана, који су, борећи се уз српску војску или пружајући помоћ кроз санитетске јединице и добровољна удружења, пружили подршку Србији у очувању слободе и независности.

Присутна група потомака изразила је задовољство због чињенице да Србија придаје такав значај њиховим прецима, чија улога и допринос у Првом светском рату нису у довољној мери препознати у самој Аустралији. Захвалили су амбасадору и на спремности за даљу сарадњу и реализацију заједничких активности, кроз организацију пригодних изложби, тематских разговора и слично.