Ђурић: Изванредан пријем и третман српске делегације у Гани

17. јул 2025.
Министар спољних послова Марко Ђурић истакао је првог дана посете Републици Гани да је та земља вишедеценијски, традиционални и лојални пријатељ Србије у овом делу света. Подсетио је да је Гана једна од првих афричких земаља која је подигла барјак антиколонијалне борбе, започевши пут ка независности 1957. године, који је окончан 1960. године под вођством председника Квамеа Нкрумаха, блиског савезника Јосипа Броза Тита. Ђурић је навео да Србија и данас корача путем несврстаности, градећи пријатељства са народима Африке.

Министар Ђурић је навео да су одржани изузетно садржајни разговори са министрима  спољних послова и пољопривреде Гане, као и да су у плану сусрети са министрима културе, спорта и одбране. Посебно је истакао да Србија у Гани види великог економског партнера, будући да је реч о једном од најперспективнијих тржишта у свету, земљи са становништвом просечне старости од 20 година и стабилним привредним растом између четири и пет одсто, чак и у слабијим годинама. Оценио је да овакви параметри Гану чине одличним извозним тржиштем за српске компаније.

Најавио је да ће током посете бити обрађене и теме у домену одбране, са потенцијалом за нове послове српске наменске индустрије. Додао је да су већ постигнути договори у области пољопривреде, који ће отворити нове прилике за научне институте, пољопривредне установе и произвођаче механизације из Србије.

Ђурић је у изјави новинарима српских медија указао на то да конгресни центар у Акри гради српска компанија „Енергопројект“, али да постоје и бројне друге пословне могућности за српске привреднике у овој земљи.

Истакао је да у Србији тренутно студира око 50 студената из Гане, као и да је од министра спољних послова стигла иницијатива да српски студенти у будућности добијају стипендије Владе Гане, како би се школовали у областима афричке историје, културе, уметности и науке на Универзитету Гане, који се убраја у најпрестижније високообразовне установе у региону.

Министар је посебно истакао изузетно срдачан пријем у Гани и навео да су званичници Гане објаснили како је чак и приликом недавне заједничке посете нордијских министара спољних послова број састанака био мањи од оног који је обезбеђен за српску делегацију током три и по дана посете.

Од изузетног значаја је и то што Гана доследно поштује и подржава суверенитет и територијални интегритет Србије, подвукао је министар Ђурић и додао да Србија у Гани има савезника у одбрани Повеље УН и поштовању међународног права. Та чињеница има посебну тежину за земље попут Србије у години када се обележава 80 година од оснивања УН. Објаснио је да овакве посете омогућавају јачање подршке Србији у међународним институцијама, укључујући и Генералну скупштину УН по питању Косова и Метохије.

Шеф српске дипломатије је новинарима пренео и утиске о визији председника Махаме за економску трансформацију и стабилизацију региона Сахела, оценивши да то подсећа на Србију у претходној деценији. Гана је, као и Србија, прошла кроз тешку економску ситуацију, али је започела реформе, спровела мере фискалне консолидације, усмерила се ка раду и одговорности у јавним финансијама и у том оквиру промовише концепт 24-часовне економије – односно потпуно активан рад јавних служби и повећање продуктивности у привреди.

Министар Ђурић је навео и да званичници Србије верују у афрички континент као простор будућности, не само због младог становништва, већ и због амбиције народа да самостално граде бољу будућност. Такав потенцијал представља развојну шансу за Србију.

„Србија која је амбициозна и не гледа само у свој комшилук и сокак, има прилику да се повезује са земљама у којима ће богатство тек настајати радом и акумулирати се и то је наша компаративна предност и на европском путу“, подвукао је Ђурић.

Оценио је да афричке државе, посебно оне стабилне и утицајне као што је Гана, настоје да избегну утицај великих сила при набавци наоружања. Додао је да када се тај процес одвија кроз сарадњу са равноправним и пријатељским државама, попут Србије, омогућава се очување независне политике, без политичких условљавања. То представља прилику за српску војну и одбрамбену индустрију да своје производе пласира државама које се залажу за стабилност, борбу против тероризма, екстремизма и радикалних идеологија. Министар је указао да је управо такав однос заснован на међусобном поверењу и уважавању вредности, као што су поштовање међународног права и суверена једнакост држава.

Ђурић је поздравио одлуку Владе Србије да 1. септембар буде проглашен за Дан несврстаних у Србији и истакао да је реч о симболичном гесту дубоког поштовања према народима који су некада били у колонијалним оковима, а данас се уздижу као нове економске и политичке снаге света.