Ђурић: Правићемо пријатељства, али и одговорити одлучно онима који насрћу на наше интересе

05. мај 2024.
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић поручио је да је нова Влада Србије влада будућности и да ће у међународној арени водити слободарску, националну и одговорну политику.

"Србија ће водити националну, одговорну спољну политику, пружене руке, чувајући достојанство. Ми смо у послу прављења пријатеља, али ћемо одговарати одлучно онима који насрћу на наше интересе", казао је министар Ђурић гостујући на телевизији „Пинк“.

Према његовим речима, Србија је то показала и у претходних неколико недеља када је председник Србије Александар Вучић лично бранио српске националне интересе у борби за спречавање доношења резолуције о Сребреници.

Ђурић је истакао да нова Влада Србије неће запоставити традиционална пријатељства.

"Неговаћемо односе са Кином, Русијом, али и некадашњим земљама Покрета несврстаних које су нам помогле за Експо. Никада не бисмо успели да добијемо Експо да нам није било подрше десетак управо тих земаља. Стало нам је да наставимо и са развојем односа са САД, трудићемо се да нађемо баланс", казао је Ђурић.

Шеф српске дипломатије је додао да грађани могу бити сигурни да влада која дели визију председника Вучића неће поклекнути ни под каквим притисцима.

"Када кажем слободарска политика, то није фраза. Ова влада можда јесте средње величине, неки би рекли гломазна, али је истовремено саборна влада. У екстремно тешком времену је сабрала највећи део политичких снага које су нам неопходне да очувамо независност и слободу, територијални интегритет, али и оне које ће се борити да Србија иде напред. Нама завиде они који су заузели став да су ка Истоку или према Западу. Наставићемо да радимо тако да нам и даље завиде", навео је Ђурић.

Поводом предстојеће посете председника НР Кине Си Ђинпинга Србији, Ђурић је казао да је тај догађај за Србију огромна част, да нашу земљу ставља на међународну мапу, и да људи у Србији неће бити разочарани када виде како ће Кина гласати у Уједињеним нацијама по питањима која су за Србију битна.

Према његовим речима, то што је председник НР Кине одлучио да у оквиру европске турнеје посети само три земље - Француску, Мађарску и Србију, јесте потврда да Србија има самосталну политику.

"Си Ђинпинг никада не би дошао у државу која не доноси сама своје одлуке. Ми смо заузели принципијелну позицију по питању поштовања територијалног интегритета свих земаља", навео је Ђурић.

"Нама је интерес да јачамо са Кином сарадњу у области економије и другим областима. Кина је постала наш други по величини економски партнер, САД имају Кину као трговинског партнера број један, као и многе земље из којих су они који нас критикују", рекао је Ђурић, и додао да данашњи „Њујорк тајмс“ пише да Си Ђинпинг покушава да направи ближе односе у Европи, те да је изабрао лидере који имају довољно карактера и политичке снаге, и са којима жели да разговара о геополитичким питањима.

„Њујорк тајмс“, како је додао, констатује и да је, с обзиром да је за време бомбардовања СР Југославије 1999. године погођена Амбасада Кине, Београд Си Ђинпингу једна од централних тачака да баш одавде пошаље поруку о кршењу међународног права.

Шеф српске дипломатије је, коментаришући наводе медија да је Влада Црне Горе решила да уложи амандмане на предлог резолуције о Сребреници, објаснио да је то још незванична информација, али да, и ако дође до тога, то личи на „прање савести" како пред јавношћу у Црној Гори не би изгледало да су против братске Србије.

"Србија ће према односу у вези са овом резолуцијом да мери ко се поставља пријатељски, кога можемо да сматрамо пријатељем, а кога партнером. Борићемо се за нове пријатеље, али ћемо да правимо разлику", казао је Ђурић.

Упитан да ли је реално да француски председник Емануел Макрон уложи вето на чланство тзв. Косова у Савету Европе, Ђурић каже да постоји нервоза због личног односа председника Вучића и председника Макрона.

"Неки кругови знају да је провео око четири сата у разговору са Макроном и да Србија и Француска развијају своје пријатељство. Србији треба снажан пријатељ у ЕУ. И по питању Савета Европе и резолуције о Сребреници уложен је надљудски напор. Конкретно председник је имао 110 различитих интеракција са председницима држава у УН, непосредно их је контактирао, зове их, излаже тачке, покушава да лобира, вешт је у томе, а није он једини који на томе ради, раде и други чланови владе, председница Скупштине Србије", објаснио је Ђурић.

Како каже, и резултати су ту јер је резолуција имала 192 јасна гласа за, а сада већ није тако јасно па су једном морали да помере седницу.

"Председник Вучић ме је обавестио да је врло могуће да поред свих обавеза отпутује у Њујорк на седницу Генералне скупштине УН и да буде тамо да као шеф државе стане пред све и да брани српски интерес уздигнуте главе и пре и после гласања, без обзира какав исход био", навео је Ђурић.