Министар Дачић и министарка Бочвеј са полазницима Дипломатске академије и студентима из Гане

12. апр 2024.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић и министарка иностраних послова и регионалне интеграције Републике Гане Ширли Ајоркор Бочвеј, обратили су се данас полазницима Дипломатске академије, практикантима и студентима из Гане, , који у оквиру програма “Свет у Србији” студирају у Републици Србији.

Обраћање министра Дачића преносимо у целости:

„Ваша екселенцијо, драга Ширли,
Поштовани студенти из Гане,
Драги полазници Дипломатске академије и практиканти,

Још једном, добро дошли у Републику Србију. Велико ми је задовољство што сте поново овде и што са нашим старим пријатељима и савезницима из Републике Гане имамо редовне сусрете и комуникацију.

Републику Србију и Гану везују пријатељски односи који трају, формално, пуних 65 година. За то време, између наших држава створене су чврсте и нераскидиве везе, како на политичком плану, тако и међу грађанима. Зато желим да искористим ову прилику да, у Вашем друштву, подсетим младе колеге на само неке од догађаја који вежу наше две географски удаљене, али суштински веома блиске земље.

Драги пријатељи,

Будући да сте јако млади и да сте о политици према афричким државама коју је водио некадашњи лидер СФРЈ Тито, као и о Покрету несврстаних, учили само из књига, желим да вам дочарам шта је то конкретно значило. Афричке државе, које су се у периоду након Другог светског рата ослобађале колонијалног јарма, тадашња Југославија пружила руку пријатељства, али и учинила веома конкретне ствари – економска сарадња је цветала, сарађивали смо у свим областима, али најважније од свега је то што је Југославија афричке земље третирала онако како то није чинила ни једна друга држава са такозваног развијеног Запада – потпуно равноправно и са пуним уважавањем.

Уважене колеге,

Република Србија и данас са поносом баштини традиције Покрета несврстаних земаља. И даље добро знамо да уважавамо и негујемо различитости, свесни да су управо те различитости богатство на којем градимо наше односе и бољу заједничку будућност. Као што су 1961. године, са првог Самита покрета несврстаних, на којем је био и тадашњи председник Гане Нкрумах, упућене поруке мира, солидарности и међусобног уважавања и разумевања, тако  су и данас ове поруке неопходне за превазилажење криза које се само појачавају широм света.

Нажалост, управо на примеру Србије се може видети како су сви принципи, за које смо се заједно и са нашим савезником Ганом залагали кроз историју, најгрубље погажени, као и међународно право и поредак, које смо мукотрпно градили. Зато желим и овом приликом да се захвалим нашим драгим пријатељима из Гане што поштују међународно право и основне принципе садржане у Повељи Уједињених нација и не признају једнострано проглашену независност такозваног Косова. Будите уверени да ће и Република Србија чврсто стајати уз Гану и да ћемо наставити да вам будемо поуздан савезник.

Драги пријатељи, драги студенти из Гане,

Изузетно сам поносан што сте са нама данас и што настављате вишедеценијску традицију студирања у Београду. Надам се да сте имали прилику да, током вашег боравка у нашем граду, да обиђете и Музеј афричке уметности, јединствен музеј ове врсте у региону. У њему се, између осталог, налази и игра манкала (овари), која је поклон добијен управо из Гане. Са поносом истичем да је, за разлику од неких европских музеја афричке културе и уметности, наш музеј јединствен по томе што су сва дела и предмети које Музеј баштини резултат поклона, донација и искључиво легалне аквизиције. Желим да Вас, овом приликом, позовем и да сви заједно обележимо 25. мај, Дан пријатељства са народима Африке.

Ваша екселенцијо, драга Ширли,

Још једном желим да Вам захвалим на Вашем личном доприносу нашим односима и да нагласим да у Републици Србији имате великог пријатеља. Желим Вам угодан боравак у нашој земљи и са радошћу чекамо Ваш нови долазак. Живели!“

Поводом обележавања јубилеја успостављања дипломатских односа Србије и Гане, министар Дачић је министарки Бочвеј уручио јубиларну персонализовану поштанску маркицу.