Министар Ђурић са амбасадором Кине Ли Мингом о ситуацији на КиМ
Mинистар је захвалио на принципијелној подршци Кине територијалном интегритету и суверенитету Србије и поновио став да и Република Србија, такође, подржава принцип једне Кине и њен суверенитет на целој територији.
Шеф српске дипломатије је навео да је Поповић ухапшен на комеморативном скупу у Ораховцу, због наводног „говора и ширења мржње“, јер је подсетио да су терористи тзв. „Ослободилачке војске Косова“ 1998. године убили 47 Срба и Рома. Додао је да такви потези – осим тога што представљају флагрантно кршење права и цивилизацијских норми - имају за циљ да се историјски догађаји интерпретирају у складу са наративом приштинских власти, а не чињеница, као и да се угуши култура сећања.
Терористички карактер и бројни злочини „УЧК“ су, како је подсетио министар Ђурић, веома документовани на међународној политичкој сцени, укључујући и Резолуцију Савета безбедности Уједињених нација бр. 1160, а пред Специјалним механизмом у Хагу је у току процес против четворице бивших политичких лидера косовских Албанаца због злочина 1998. и 1999. године. Нагласио је да се „УЧК“ налазила и у регистру терористичких организација које су водиле власти САД.
Министар Ђурић је апострофирао да дијалог са представницима Приштине није могућ у актуелним околностима, као и да се рачуна на подршку свих међународних релевантних фактора да се Поповић што пре ослободи. Навео је да је од изузетне важности да УНМИК остане на Косову и Метохији и појача своје активности.
Србија се политичким, дипломатским и правним средствима бори за ослобађање Поповића и наставиће истовремено да улаже напоре за јачање мира, стабилности и економске сарадње на Балкану, закључио је министар Ђурић.